KOMa
balsavusių: 100
nominacija: UŽ LITERATŪRINĮ KAUPIAMĄ LIPNUMĄ

„LAURYNAS IR VAIDAS KNYGŲ PASAULYJE“

 

Bibliotekos funkcija

Biblioteka, jos paskirtis per paskutinius dešimtmečius sulaukė nemažai iššūkių, labiausiai susijusių su naujomis informacijos pateikimo formomis. Laikas parodė, kad procesai pradžioje atrodę kaip grėsmės ne tik nesusilpnino bibliotekos veiklos, bet netgi prasmingai ją papildė. Fonoteka, mediateka, individualaus darbo erdvės jau tapo natūralia bibliotekos dalimi, knygų archyvavimas ir pateikimas skaitytojui šiandien funkcionuoja greta žymiai platesnės visuomeninės, kultūrinės veiklos organizavimo. Pasipildžiusi naujomis funkcijomis biblioteka tapo vieta, leidžiančia lankytojui atrasti ne vien knygą, bet ir informaciją apskritai. Natūralu, kad tokia biblioteka yra aktuali ir reikalinga miesto gyvenime.

 

Bibliotekos įvaizdis

Biblioteka yra paskutinis visuomeninis objektas išlaikęs visiškai gryną, nekomercinį veiklos pobūdį.  Kaune vis stipriau įsitvirtinant vartojimo kultūrai biblioteka liko šių procesų nuošalyje. Per mažiau nei porą dešimtmečių svarbiausiais eilinio miestiečio gyvenimo įvykiais tapo naujo prekybos centro atidarymas, akcijos ir išpardavimai. Įvykis, reginys už kiekvieno kampo, maksimalus visų žmogaus juslių stimuliavimas paprastą kaunietį pavertė tikru dirbtinės realybės gurmanu, medžiotoju ieškančiu naujesnio, geresnio, stipresnio grobio. Tokio asmens sąmonėje bibliotekai vietos iki šiol nėra.

 

Problema

Biblioteka kaip svarbus visuomeninis objektas turi būti sugrąžintas į mentalinį miestiečio žemėlapį.  Ji negali būti tik pastatu, negali būti tik funkcija, ji turi būti kelionės tikslu, diskusijų objektu, vyksmo vieta.

 

Siūlomas sprendimas

Biblioteka nesikuklina ir prisitaiko prie esamos miestiečio sąmonės. Skolindamasi komercinės veiklos jau taikomus įrankius, ji drąsiai manipuliuoja reginiais ir naudodamasi lankytojo silpnybėmis priverčia jį masiškai vartoti knygas ar informaciją. Už knygų vartojimą ji siūlo formalų atlygį akcijos lipdukų, nuolaidų kuponų, lojalumo programų pavidalu. Biblioteka susikoncentruoja į papildomas veiklas kurios nėra tiesiogiai susijusios su pirmine jos funkcija, bet padeda pritraukti lankytojus. Ji prisistato kaip stiprus rinkos žaidėjas sugebantis lankytojui pasiūlyti kokybiškesnį, turiningesnį laiką, didesnes veiklos galimybes. Maksimalus lankytojų skaičius tampa bibliotekos siekiamybe, o miestiečiui knyga tampa nebe informacijos, o greitų pramogų šaltiniu.