LIJU
balsavusių: 118
nominacija: UŽ ŠVIEČIANTĮ BIBLIOTEKOS NIMBĄ

Šiandien knyga tėra bibliotekos dalis.  Pastatas funkcionuoja kaip knygų saugykla, specializuotos skaityklos,  salės,  specialūs literatūros fondai, katalogai ir t.t.  Čia ne tik skaitymo erdvė, bet ir kultūros. Vyksta parodos, ekskursijos, susitikimai su autoriais, diskusijos. Pastatas nėra problema. Problema yra pastato urbanistinė izoliacija.

 

Pažvelkime į šią miesto dalį. Vienišoji biblioteka stovi viduryje parko su pėsčiųjų takais ir keletu skulptūrinių elementų. Ši žalioji erdvė apribota intensyvia Parodos ir K.Petrausko gatve, gyvenamųjų mažaaukščių namų kvartaliuku bei šlaitais. Urbanistinė aplinka, atrodo, ganėtinai intensyvi- apačioje kunkuliuoja Naujamiestis, už nugaros sporto aikštynai, stadionas, Sporto halė, universitetas bei moksleivių rūmai. Viską įrėmina didis Ąžuolynas, Vytauto parkas ir statūs žalieji šlaitai. Dar atkreipkime dėmesį į esamą pėsčiųjų gatvę ir alėją, kurios perspektyvoje stovi halė, o kitame siūlo gale- transporto arterija, vienintelė maitinanti šį miesto organizmą.

 

Taigi aštuoni visuomeniniai objektai- Biblioteka, “Ąžuolyno” sporto centras su teniso aikštelėmis, stadionas, sporto halė, Lietuvos Kūno Kultūros akademija, Moksleivių rūmai, Vytauto parkas ir dar pridėkime Dailės paveikslų galeriją. Susidaro trys zonos- pramogų ir laisvalaikio, sporto ir renginių bei mokslo, meno, kultūros.

 

Sujunkime viską į “8 slėnį”, Jungiamasis elementas- pėsčiųjų erdvė. Pratęskime esamą pėsčiųjų erdvę iki pat šlaitų- “balkono” į Naujamiestį. K.Petrausko ir Parodos gatvių sankryžą su transportu nuleiskime po nauja pėsčiųjų alėja. Pastarosios gale įkurdinkime slėnio vizitinę kortelę- erdvinį aštuoniukės formos keltuvą, kuris sujungtų slėnio mokslo ir švietimo dalį su Dailės paveikslų galerija. Keltuvu galėsime nusileisti nuo šlaitų viršaus į Naujamiestį, stebint miestovaizdį. Ir iš centro užkilti į “8 slėnį”, kultūros, bendravimo, sporto, laisvalaikio slėnį.

Naujojoje pėsčiųjų alėjoje-aikštėje priešais Biblioteką sukurkime bendravimo erdvę- teįsikuria čia restoranas, kavinė, pramogos, menas, galerijos, muziejus knygai…

 

Popierinė knyga pamažu persikelia į virtualią erdvę ir evoliucionuoja į e-knygą. Pažangiose pasaulio šalyse ši evoliucija ryški, taip pat yra ir technologijų pasiūla. Skaityklė, kurios pagalba galima nevarginant akių skaityti knygą, yra mobili, kaip nešiojamasis kompiuteris, neskatinanti vartojimo. Ji transliuoja skaitmeninio formato knygas, kurių nereikės spausdinti.

 

Mūsų manymu skaityklė galėtų padėti Kauno apskrities viešajai bibliotekai ženkliau integruotis į norinčių mokytis ir šviestis visuomenę. Skaitmeninės sknygos sklaida daug platesnė ir efektyvesnė. Mokyklų bibliotekos, universitetų, kolegijų, profesinių mokyklų skaityklos įsigijusios šių prietaisų, suteiktų studentams galimybę skaityti Kauno apskrities viešosios bibliotekos knygas savo mokslo įstaigoje. E-knygas būtų galima laisvai atsisiųsti iš bibliotekos katalogo internetu. Savaime suprantama, skaityklėmis galima būtų naudotis ir Viešojoje bibliotekoje. Galėtų būti sukurta bendra visų Lietuvos bibliotekų sistema, prie kurios prisijuntų kiekvienas bibliotekoje užsiregistravęs. Sistemą pavadinkime knygonetu arba booknet’u.Taip pat skaityklės galėtų būti miesto kavinių, restoranų inventoriaus dalis, pagal kliento pageidavimą kaip laikraštis atnešama prie staliuko. Arba, žinoma, galinčiajam įsigyti šį prietaisą, pasimatymą su knyga skirti savo namuose, kelionėje, parke.

 

Apibendrinant, mūsų projektas išėjo į urbanistiką, nes žinios, informacija turi būti atviros ir pasiekiamos visiems. Knyga šiandien gali nebūti įkalinta pastate, o pasklisti visame mieste, šalyje. Kauno apskrities viešosios bibliotekos populiarumas priklausys nuo to, kaip greitai ji sureaguos į technologijų siūlomas galimybes.